Ochrona sygnalisty
- W Procedurze przez Sygnalistę, rozumie się osobę zgłaszającą nieprawidłowości w sprawach, w których nie jest stroną ani uczestnikiem, na rzecz stron lub uczestników tych postępowań.
- Sygnalistą jest każda osoba, która zgłasza nieprawidłowości, która nie robi tego ze względu na swój własny interes prawny.
- Sygnalista nie jest świadkiem w postępowaniu, które zostanie zainicjowane na skutek jego zgłoszenia, nie jest też uczestnikiem ani stroną wszczętego postępowania.
- Sygnalista nie staje się stroną postępowania administracyjnego w rozumieniu przepisów art. 28 k.p.a., w sprawie toczącej się na skutek otrzymanego od niego zgłoszenia.
- Dane osobowe osoby, której nadano status sygnalisty, podlegają szczególnej ochronie w celu ograniczenia osobistego ryzyka osoby zgłaszającej nieprawidłowości, w tym negatywnych konsekwencji ze strony osób i podmiotów, do których odnosiło się zgłoszenie.
- Dane sygnalisty powinny pozostać poufne i nie mogą być ujawniane w toku postępowania stronom i uczestnikom tego postępowania, bez wyraźnego i jednoznacznego przyzwolenia ze strony Sygnalisty.
- Dla spraw, zgłaszanych przez osobę , której nadano status sygnalisty tworzy się odrębny rejestr spraw.
- Osoba otrzymująca zgłoszenie, rejestruje wniosek jako odrębną sprawę, z sygnaturą odpowiednią dla zgłoszeń sygnalistów, aby zminimalizować ryzyko ujawnienia danych sygnalisty na dalszych etapach postępowania.
- Od sygnalisty nie żąda się dodatkowych danych osobowych, niż te które zostały przez niego wskazane w przekazanym zgłoszeniu, nawet jeżeli nie pozwalają one na jednoznaczną identyfikację.
- Dane sygnalisty nie są ujawnianie w żadnym z dokumentów związanych z postępowaniem.
- Danych sygnalisty nie ujawnia się na wniosek stron lub uczestników postępowania.
- Danych sygnalisty nie zamieszcza się w rozdzielnikach dokumentów związanych z postępowaniem.
- Sygnalista jest informowany o przebiegu i wyniku postępowania, które zostało wszczęte na skutek jego zgłoszenia, w zakresie w jakim informacja stanowi informację publiczną w ramach sprawy zarejestrowanej w związku z przekazanym przez niego zgłoszeniem.
- Podejmowanie lub grożenie podjęciem Działań Odwetowych wobec osób dokonujących Zgłoszenia jest zakazane.
Do zakazanych Działań Odwetowych należą w szczególności:
a) rozwiązanie stosunku pracy lub cywilnoprawnego, w związku z dokonanym Zgłoszeniem;
b) zmiana warunków pracy lub warunków umowy cywilnoprawnej Sygnalisty, na mniej korzystną od dotychczasowej dla Sygnalisty, w związku z dokonanym Zgłoszeniem;
c) wymierzanie kar dyscyplinarnych lub podejmowanie innych niekorzystnych decyzji personalnych, w związku z dokonanym Zgłoszeniem;
d) rozwiązanie umowy z Partnerem Biznesowym, w związku z dokonanym Zgłoszeniem;
e) uzależnianie kontynuacji umowy z Partnerem Biznesowym od wycofania Zgłoszenia;
f) nierówne, niesprawiedliwe lub dyskryminacyjne traktowanie w relacjach pracowniczych i biznesowych. - Czynności prawne lub decyzje personalne o charakterze Działań Odwetowych podjęte wobec Sygnalisty w okresie 3 lat od dnia powzięcia przez Spółkę informacji o fakcie dokonania Zgłoszenia są z mocy prawa nieważne.
- Ciężar udowodnienia, że działania podjęte wobec Sygnalisty w okresie wskazanym w pkt 15, które spowodowały pogorszenie jego sytuacji, nie miały charakteru Działań Odwetowych spoczywa na szpitalu.
- Sygnaliście, którego sytuacja uległa pogorszeniu na skutek podjętych wobec niego w okresie wskazanym w pkt 15 Działań Odwetowych przysługuje od szpitala zadośćuczynienie w wysokości proporcjonalnej do stopnia tego pogorszenia, nie mniejszej niż 1 000 zł.
- Niezależnie od zadośćuczynienia, Sygnalista może żądać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo – jeśli przywrócenie do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe, odszkodowania w wysokości równej 3 miesięcznemu wynagrodzeniu otrzymywanemu na ostatnio zajmowanym stanowisku.
- Podejmowanie Działań Odwetowych wobec Sygnalisty jest podstawą pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności porządkowej zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141 ze zm.).